Jdi na obsah Jdi na menu
 


Domov

1. 2. 2009

Kde seženu křečka ?

        Nejčastěji se křeček kupuje v obchodech s chovatelskými potřebami. Při výběru věnuj aspoň čtvrt hodiny na to, abys pozoroval křečka, který nespí, ale je čilý. Mnohdy ti padne do oka pěkné a čiperné zvíře, které bys jinak kvůli nenápadnému zbarvení přehlédl.


         Čeho si mám na svém budoucím kamarádovi všimnout?

  • Oči musí mít lesklé a zcela otevřené, srst kolem nich čistou a suchou. Pokud má dospělé zvíře oči jen napůl otevřené, buď opatrný.
  • Na nose nesmí mít žádné výměšky.
  • Pokud má okraj ušních boltců poškozený, je to jen malá vada krásy. Něco jiného je, pokud je poškozen vnitřek boltce. Může to být infekce, která pak těžce postihuje jeho sluch.
  • Srst musí mít hladkou, lesklou a bez lysin. Křeček, který se celé minuty drbe, má pravděpodobně kožní cizopasníky. Také zježená srst značí zdravotní potíže.
  • Okolí řiti je u zdravého křečka suché a čisté, zadní část znečištěná trusem značí onemocnění zažívacího traktu.
  • Sleduj pohyb. Pokud běhá na napjatých nohou, zdá se nápadně nohatý nebo má kočičí hřbet, je nemocný. Pokud bdělého křečka, kterého neznáš, můžeš bez toho, že by se bránil, převrátit na záda a on tak zůstane ležet, rozhodně ho nekupuj.

           Můj křeček se bude jmenovat Ferda. Jakou mu mám pořídit klec?

klec
          Klec pro zlatého křečka musí být dostatečně veliká. Obvyklé klece nabízené v obchodech jsou tak malé, že se do nich vejde sotva domek na spaní, kolo na běhání a miska na krmení. Strana o délce 60 cm je nejmenší vyhovující rozměr pro křečka zlatého. Pro křečíky se velikost klece liší podle toho, zda chceš chovat jedno zvíře nebo pár. Je zajímavé, že dvě zvířata potřebují méně místa než jedno. Pár křečíků (nebo i dvojice stejného pohlaví) se především zabývá jeden druhým, a proto se dobře baví i v menším prostoru. Takovým párkům stačí klec dlouhá 40 - 50 cm. Osamělý křečík potřebuje stejně místa jako křeček zlatý.
         Jiné prodávané modely klecí jsou dvoupatrové. U těch by ale podlaha druhého patra měla být dřevěná a ne z drátěné mříže, po níž nemůže křeček dobře běhat. Z toho důvodu zásadně nekupuj klec, která má i dno z mřížoví.


            Neproleze nebo neprokouše se Ferda skrz dráty klece?

         Dávej dobrý pozor na vzdálenost mezi dráty klece. Pro zlatého křečka musí být menší než 1 cm, pro křečíky jen 6-8 mm. Z toho důvodu není klec vhodná pro chov mláďat. Dva týdny staré mládě křečka proleze všude (i kdyby ti prodavačka ve Zverimexu stokrát tvrdila opak).
         Co se týká prokousání, to záleží především na povaze křečka. Některý křeček se snaží za každou cenu dostat ven, jiný je rád, že mu uvnitř člověk dá potravu přímo pod nos. Obvykle ale  křeček jen okouše barevný nátěr drátů klece.


          A co akvárium ? akvárium

          Akvárium (terárium) má pro křečka mnoho předností: Pohled dovnitř není omezen mříží, nevypadává z něho podestýlka a hlavně mladí křečci nemají možnost se protáhnout mezi mřížemi.
Akvárium má ale také svoje nevýhody: Vyšší váha a tím horší čištění, nedostatek příležitosti ke šplhání a jiným druhům pohybu a také horší cirkulace vzduchu. Vydýchaný a vlhký vzduch se hromadí na dně akvária a v kombinaci s hromaděním exkrementů křečka vzniká ideální prostředí pro rozvoj bakterií. Poplašným znamením je, když se křeček snaží vyšplhat na nejvyšší bod terária.
Proto nedoporučuji akvárium přikrývat jakýmkoliv poklopem s otvory, protože cirkulace vzduchu je tak skoro znemožněna. Také výška akvária nikdy nesmí přesahovat jeho šířku. Tedy akvárium o ploše 60 x 30 cm nesmí být vyšší než 30 cm.


          V obchodě jsem viděl takovou plastikovou "vesmírnou stanici" s rourami, je vhodná pro Ferdu ?

      K tomu řeknu jedno: Se správným chovem zvířete nemají tyto soustavy rour nic společného. Hodí se spíš pro chov švábů než křečků. Je zde špatné větrání, takže vzniká ideální prostředí pro rozvoj hub a bakterií. Křeček obývá suché a teplé oblasti, ale v tomto vynálezu se stále udržuje vydýchaný vzduch se spoustou vlhkosti. Věci tohoto druhu jsou zaměřeny jen na získávání pěněz pro výrobce.


Co dalšího potřebuje Ferda do svého bytu ?

Podestýlka: Nejlépe se hodí hobliny, jemné piliny nejsou vhodné. Pokud si seženeš hobliny přímo od truhláře, nesmí být mořené ! (to je nebezpečné pro zdraví křečka i člověka, vyvolává to alergii). Můžeš také použít podestýlku pro kočky, která se prodává v obchodě, ta je zvláště vhodná pro dlouhosrstého křečka.

Místo na spaní: Křečci si v přírodě hrabou podzemní chodby a komůrky na spaní. I v tvé péči potřebují bezpečné místo pro odpočinek. V obchodě se prodávají různé druhy domečků pro křečky. Výrobky z plastu odmítám, protože se uvnitř sráží vydechovaná voda a to je pro zdraví křečka nebezpečné. Nejlepší jsou domečky ze dřeva, neměly by ale mít dno.

Hnízdní materiál: K vystlání hnízda doporučuji zejména seno, suchou trávu nebo listí, stejně jako buničinu (např. neparfémované papírové kapesníčky). Zásadně ale nepoužívej vatu ! Tenká vlákna se křečkovi mohou namotávat na prsty a mláďata mohou mít celé nožičky zamotané.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář